Baner
Aktuality Úvod Stavba Fotogalerie Videogalerie Cestopisy Kontakty Archiv

Úvod

foto z galerieModelové kolejiště ve velikosti HO je inspirováno skutečnou železniční tratí Banská Bystrica – Diviaky, známé také jako trať Slovenského národního povstání.

Technické údaje jsou podrobně popsány v sekci STAVBA, zde alespoň základní data: Celková plocha činí 13 m2, rozvinutá délka základního okruhu je asi 65 metrů a celková délka kolejí asi 145 metrů. Kolejiště je plně digitální, centrála Lenz je dále doplněna zesilovačem. Provoz řídí program hJOP, který provozní situaci dokáže zobrazovat nejen na externím LCD panelu, ale také na unikátní indikační desce, která byla až do roku 2019 součástí zabezpečovacího zařízení stanice Uľanka.

Na kolejišti jsou celkem tři stanice: Skrytá stanice, která využívá prakticky celou plochu nejnižšího patra kolejiště a umožňuje odstavení až 23 vlaků, dále viditelné stanice Uľanka a Harmanec jaskyňa, které odpovídají konfigurací kolejiště svým skutečným předlohám ve stavu přibližně před rokem 1990, tedy ještě se všemi návěstidly vzoru AŽD 65. Viditelná část trati je podobně jako skutečná trať vedena ve spádu 16 promile, při délce mezistaničního úseku Uľanka – Harmanec jaskyňa 17 metrů tedy modelová trať vystoupá přibližně o 27 centimetrů.

Ze stanice Uľanka odbočuje vlečka do areálu Harmaneckých papíren, rozsah kolejiště i počet a velikost budov je z prostorových důvodů redukován. Provoz ve vlečce je možno řídit z pomocného stavědla.

Všechny provozované modely lokomotiv jsou osazeny zvukovými dekodéry s autentickými nahrávkami zvuků skutečných lokomotiv, přičemž řídící systém kolejiště v průběhu jízdy upravuje zvuky tak, aby jízda byla co možná nejvěrnější (ztlumení zvuků při jízdě tunely, broušení okolků v obloucích, vyřazení jízdních stupňů při jízdě po spádu, atd.).

 

Schéma kolejiště :

Schéma kolejiště

 

RKModel Mašinky Svět na kolejích Jacek Modely
Paticka